ورود به سامانه
شناسه کاربری :  
  کلمه عبور :  
سه شنبه 30 آذر سال 1395 تعداد بازدید : 820
مصاحبه اختصاصی دکتر پرهیزکار با روزنامه جمهوری اسلامی
دکتر پرهیزگار معاون تولید، فنی مهندسی و نگهداری شرکت لاستیک دنا در گفتگوی اختصاصی با روزنامه جمهوری اسلامی گفت: امروزه راز موفقیت شرکت‌های بزرگ تولیدی در جوامع صنعتی و کشورهای توسعه یافته سیستم مدیریت مشارکتی است که همین روش را در لاستیک دنا برای پیشرفت و توسعه لحاظ نمودیم. یعنی در همه تصمیم‌گیری‌های شرکت از نظریه مدیران و کارشناسان داخلی خودمان استفاده کردیم.

استاندار فارس :
فعالیت کارخانه لاستیک دنا نتیجه مدیریت خوب آن است  

صفحه شهرستان - تاریخ: 28-09-1395, 00:01  

(قسمت اول)

اشاره :
چند هفته‌ای بود که در جلسات صنایع و بعضی از ادارات صحبت از شرکت لاستیک دنا بعنوان صنعت موفق در استان فارس بود و در بازدید استاندار از این کارخانه صحبت از موفقیت مدیریت در این شرکت و رشد و پیشرفت و افتتاح طرح‌های مختلف در تحریم شدید توسط کارشناسان و کارگران بومی این شرکت می‌شد؛کنجکاو شدیم قرار شد تا گفتگو و بازدیدی از شرکت داشته باشیم که تیم مدیریت و معاونین شرکت با روی گشاده پذیرای ما شدند. در حین بازدید، عظمت کارخانه و کارکنان جوان، بشاش و تلاشگر را وقتی دیدم به خودم بالیدم متوجه شدم که برخلاف تصور بسیاری از آدم‌ها، افراد موفق، آدم‌های متفاوتی نیستند، بلکه آدم‌هایی هستند که کارهای متفاوت با دیگران را انجام میدهند.آدم‌هایی که تلاش می‌کنند تا با فکر خود راه حلی برای مشکلات پیدا کنند نه اینکه صرفاً در انتظار گذر زمان بمانند تا خودش همه مشکلات را حل کند .
تاکید بر اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی در شرکت دنا نشان داد که اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از راه‌های گذر از بحران اقتصادی نتیجه داده و یک اصل می‌باشد. شرکت دنا نقش مهمی را در گذر حوزه صنعت از تحریم در استان فارس ایفا کرده است به همین دلیل گزارشی از بازدید استاندار فارس و گفتگو با معاون تولید، فنی و مهندسی شرکت تهیه کرده‌ایم که در 2 شماره متوالی خدمت خوانندگان روزنامه تقدیم می‌شود .
دنا نامی آشنا در بین تولیدکنندگان لاستیک، با تجارب فراوان
لاستیک دنا با سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ژاپن و با نام شرکت بریجستون ایران در تاریخ 10/07/1353 به ثبت رسیده و در تاریخ 27/12/1354نیز پروانه بهره‌برداری را از طرف وزارت صنایع و معادن دریافت نموده است و در زمینی به مساحت 300000 متر مربع در شمال شرقی شیراز، بلوار مدرس، خیابان شهید عباس دوران ساخته شد و با ظرفیت نامی 20000 تن در سال آغاز به تولید نمود که تولیدات عمده آن: تایر، تیوب، نوار از انواع مختلف و سایزهای متفاوت بود .
با به پایان رسیدن دوره حاکمیت بریجستون ژاپن بر این شرکت در سال 1358، و لغو قراردادهای گذشته به شرکت تولیدی لاستیک دنا تغییر نام یافت .
این شرکت پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در مهرماه 1359 تحت پوشش صنایع ملی ایران درآمد و در راستای خصوصی سازی واحدهای دولتی در سال 1373 سهام متعلق به دولت کلا به بخش خصوصی واگذار گردید .
افشانی استاندار فارس فعالیت کارخانه لاستیک دنا را نتیجه مدیریت خوب آن عنوان کرد و افزود: امروزه در بحث مدیریت، از سیستم مدیریت کیفیت به عنوان برنامه‌ای که در خواست‌ها را به رضایت تبدیل می‌کند یاد می‌شود که هم رضایت کارکنان و هم رضایت مشتری را بدنبال دارد. مهندس افشانی استاندار فارس در بازدیدی به دعوت مهندس پرهیزکار مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی لاستیک دنا، از تمامی قسمت‌های شرکت و خطوط تولیدی فازهای مختلف و پروژه‌های توسعه یافته و در حال توسعه لاستیک دنا دیدن کرد. استاندار فارس در طول بازدید در فضایی صمیمانه با کارگران زحمتکش و مهندسین و کارشناسان کارخانه نیز به گفتگو پرداخت .
پس از بازدید مهندس افشانی و هیات همراه از انبارهای محصول، مهندس پرهیزکار مدیر عامل شرکت ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به استاندار فارس و میهمانان گفت: شرکت لاستیک دنا با سهم 19 تا 200 درصدی در تولید لاستیک کشور دومین تولیدکننده از نظر کمی و اولین تولیدکننده از نظر کیفی در کشور می‌باشد .
مدیرعامل شرکت لاستیک دنا گفت: شرکت تولیدی لاستیک دنا با تولید روزانه 120 تن انواع محصولات، حدود 19 الی 200 درصد از سهم بازار ایران را در اختیار دارد که با این میزان تولید، شرکت دنا بعنوان دومین تولیدکننده از نظر کمی و اولین تولیدکننده از نظر کیفی، در بین 8 شرکت تولیدکننده ایرانی قرار دارد .
محمود پرهیزگار با بیان اینکه طی 40 ماه گذشته این شرکت 10 میلیون حلقه لاستیک تولید کرده است،افزود: شرکت تولیدی لاستیک دنا بیش از 40 سال پیش در سال 1353 با سرمایه‌گذاری مشترک 51 درصدی ژاپن و 49 درصد ایران در زمینی به مساحت 40 هکتار و با نام بریجستون ایران تاسیس شد .
وی ادامه داد: این شرکت در سال 1355 با ظرفیت تولید 200 هزار تن انواع تایر بایاس در گروه‌های سواری، وانتی، اتوبوسی، باری، کشاورزی، تایرهای رادیال سواری، تیوب، فلپ راه‌اندازی و آغاز بکار کرد. وی به خط تولید لاستیک دنا اشاره کرد و افزود: در سال 1368 خط تولید تایرهای کشاورزی،در سال 1370، خط تولید تسمه نقاله‌های صنعتی با ظرفیت 300هزار متر در سال و در سال 1376 خط تولید تایرهای رادیال سیمی با ظرفیت 400 هزار حلقه در سال راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید و به این ترتیب ظرفیت اسمی دنا از 20 هزار تن اولیه به 38 هزار تن افزایش یافت و مساحت این شرکت نیز به 70 هکتار رسید .
شرکت دنا در سال 1377 پروژه بزرگ طرح توسعه خود را در قالب تولید تایرهای راهسازی، رادیال‌های سنگین، نیمه سنگین و کشاورزی که به تایرهای OTR ، TBR ، LTR و AGR معروف هستند، با اخذ موافقت اصولی آغاز کرد. در همان سال کلیه ماشین‌آلات مورد نیاز این خط به ارزش بیش از 51 میلیون یورو خرید ارزی به انضمام 60 میلیارد ریال تکمیل ماشین‌آلات و ساخت داخل و وزن تقریبی 2100 تن خریداری و به کارخانه حمل گردید. پس از آن و به دنبال تغییر مالکیت در سال 1383 فقط عملیات اجرائی و ساخت سالن‌های تولید شروع گردید. در سال 1387 با تغییر مالکیت شرکت، عملیات نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها آغاز گردید، اما در سال 1388 و با مداخله و تصرف شرکت توسط هیئت حمایت از صنایع، ادامه راه‌اندازی این پروژه با رکود و توقف طولانی مواجه شد .
وی افزود: از ابتدای سال 92 و بازگشت هیئت مدیره قانونی بر مسند کار، این سکون و توقف شکسته شده و عملیات راه‌اندازی این پروژه استراتژیک از سرگرفته شد. خوشبختانه در بهار سال 93 اولین تایر OTR دنا با سایز 14.00-24 و در پاییز همان سال دومین سایز این تایر با سایر 20.5-25 تولیدات آزمایشی خود را سپری کرده و به تولید انبوه رسید .
وی با بیان این که فاز اول خط تولید ماشین آلات OTR  تولید لاستیک ماشین‌های راهسازی و کلندر دو منظوره در سال گذشته با حضور مقامات استانی راه اندازی شد افزود: تا قبل از راه اندازی خط تولید لاستیک‌های دو منظوره مجبور بودیم از چین، هندوستان، کره و پاکستان با قیمت بالاتر و با کیفیت بسیار پایین‌تر وارد و ارز زیادی را خارج نماییم که خوشبختانه با راه اندازی ماشین آلات جدید این مشکل بر طرف و از خروج ارز جلوگیری شد .
مدیر عامل شرکت لاستیک سازی دنا اضافه کرد: در حال حاضر فاز مطالعاتی و عملیاتی پروژه راه‌اندازی خط تولید تایرهای تمام سیمی کامیونی و اتوبوسی (ALL STEEL) آغاز گردیده که با تکمیل پروژه‌های فوق، مستقیماً440 فرصت شغلی جدید در دنا ایجاد خواهد شد و تعداد کارکنان شاغل در شرکت تولیدی لاستیک دنا از 1950 نفر فعلی به حدود 2400 نفر افزایش خواهد یافت. پرهیزگار خاطر نشان کرد: در حال حاضر میزان مصرف تایر در ایران حدود 300 هزار تن در سال بوده که از این میزان، حدود 200هزار تن توسط هشت شرکت تایرسازی داخلی تامین و باقی‌مانده از محل واردات تامین شده است .


مدیر عامل شرکت لاستیک سازی دنا از پرداخت دیون و بدهی‌های قانونی شرکت به نهادهای دولتی و بانک‌ها نیز خبر داد و گفت: از سال 1392 تاکنون با پرداخت بیش از 600 میلیارد ریال از بدهی‌های مالیاتی مربوط به هیئت مدیره‌های سابق و هیئت‌های حمایت (سال‌های 79 تا 92)، پرداخت کلیه بدهی‌های 10 ساله شرکت به ارزش 187 میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی، تعیین تکلیف بدهی‌های بانکی به بانکهای ملی، ملت و تجارت و پرداخت 120، 128 و 75 میلیارد ریال از بدهی‌ها به بانک‌های مذکور و عقد توافقنامه 10 ساله با هیئت مدیره بانکها جهت مستهلک شدن بدهی‌ها، گام‌های اساسی در اثبات توانائی و حسن نیت خود نسبت به این موضوعات نیز برداشته است .


وی همچنین عنوان کرد: یکی از مواردی که موجب حمایت از تولیدکننده داخلی خواهد شد این موضوع است که امکان واردات لاستیک به داخل کشور گرفته شود و همچنین این امکان نیز برای تولیدکننده داخلی وجود داشته باشد که اگر امکان تولید دارد و نیازمند خرید مواد اولیه از سایر کشور‌ها است امکان واردات برای این دسته از تولید کنندگان فراهم شده باشد .
مهندس محمدعلی افشانی استاندارفارس نیز در این نشست گفت: فعالیت کارخانه لاستیک دنا نتیجه مدیریت خوب آن است. نهادهای دولتی و مرتبط با سرمایه‌گذاری باید به سرمایه گذار به شکل ویژه نگاه کنند .
وی با بیان این که خودباوری رمز موفقیت این کارخانه است افزود: وضعیت این کارخانه جای هیچ حرفی باقی نمی‌گذارد و باید مورد حمایت جدی همه قرار گیرد .
محمدعلی افشانی، با بیان اینکه بسیاری از شغل‌ها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم درگرو تولید است گفت: برای حفظ اشتغال موجود باید از تولید حمایت کنیم. نماینده عالی دولت در استان فارس ادامه داد: یکی از راه‌های ایجاد اشتغال فراهم کردن شرایط برای سرمایه‌گذاری است. استاندار فارس افزود: نهادهای دولتی و مرتبط با سرمایه‌گذاری از جمله تامین اجتماعی و امورمالیاتی باید به سرمایه گذار به شکل ویژه نگاه کنند .
 
افشانی استاندار فارس فعالیت کارخانه لاستیک دنا را نتیجه مدیریت خوب آن عنوان کرد و افزود: امروزه در بحث مدیریت، از سیستم مدیریت کیفیت به عنوان برنامه‌ای که درخواست‌ها را به رضایت تبدیل می‌کند یاد می‌شود که هم رضایت کارکنان و هم رضایت مشتری را به دنبال دارد .

وی ضمن اشاره به مشکلات گذشته واحدهای تولیدی استان گفت: بالاترین فسادی که در گذشته وجود داشت تبدیل یک واحد تولیدی دارای مواد اولیه فعال به یک واحد تعطیل بود و برای واگذاری آن به بخش خصوصی هم شروطی گذاشته می‌شد .
او افزود: همین واحد تولیدی لاستیک نیز نمونه کوچکی از شیوه اداره مملکتی بود که در آن شعار از پاکدستی و مدیریت بر جهان داده می‌شد، شیوه‌ای که اگر ادامه می‌یافت تورم از 44 درصد هم فراتر می‌رفت و چیزی برای کشور باقی نمی‌ماند .
افشانی گفت: امروز خوشحالم که مدیران لایق این مجموعه توانستند تمام بدهی‌های خود را پرداخت کرده و حقوق کارگران را به روز پرداخت کنند. سپس رئیس شورای اسلامی کار شرکت لاستیک دنا در سخنانی عملکرد شورای اسلامی کار این شرکت را از سال 92 تاکنون تشریح کردند و تعامل خوب بین پرسنل و مدیریت را یادآور شدند. کیانی به مدیریت با کفایت و هوشمندانه جناب مهندس پرهیزکار اشاره کردند و ایشان را یکی از مدیران واقعی و جهادی و تلاشگر استان معرفی کرد .
 
وی از برخی افراد سودجو که با مقاصد شخصی در مسیر روند کار و تولید لاستیک دنا با راه اندازی شایعات ایجاد مشکل می‌کنند به شدت انتقاد کرد و خواستار برخورد جدی با این افراد شدند. رئیس شورای اسلامی به اختصاص سبد‌های اهدایی مدیریت در طول سال در مناسبت‌های مختلف اشاره کردند و آن را موجب ایجاد روحیه و انگیزه پرسنل دانستند.ایشان ایجاد همدلی و وفاق را رمز موفقیت این کارخانه دانستند .
شیراز خبرنگارروزنامهجمهوریاسلامی

مهندس پرهیزکار مدیرعامل شرکت لاستیک دنا: شرکت تولیدی لاستیک دنا با تولید روزانه 120 تن انواع محصولات، حدود 19 الی 20 درصد از سهم بازار ایران را در اختیار دارد که با این میزان تولید، شرکت دنا بعنوان دومین تولیدکننده از نظر کمی و اولین تولیدکننده از نظر کیفی، در بین 8 شرکت تولیدکننده ایرانی قرار دارد
*
فاز اول خط تولید ماشین آلات OTR تولید لاستیک ماشین‌های راهسازی و کلندر دو منظوره در سال گذشته راه اندازی شد که تا قبل از راه اندازی خط تولید لاستیک‌های دو منظوره مجبور بودیم از چین، هندوستان، کره و پاکستان با قیمت بالاتر و با کیفیت بسیار پایین‌تر وارد و ارز زیادی را خارج نماییم که خوشبختانه با راه اندازی ماشین آلات جدید این مشکل بر طرف و از خروج ارز جلوگیری شد
*
در حال حاضر فاز مطالعاتی و عملیاتی پروژه راه‌اندازی خط تولید تایرهای تمام سیمی کامیونی و اتوبوسی (ALL STEEL) آغاز گردیده که با تکمیل پروژه‌های فوق، مستقیماً440 فرصت شغلی جدید در دنا ایجاد خواهد شد و تعداد کارکنان شاغل در شرکت تولیدی لاستیک دنا از 1950 نفر فعلی به حدود 2400 نفر افزایش خواهد یافت
*
مهندس افشانی استاندار فارس: خودباوری رمز موفقیت این کارخانه است،وضعیت این کارخانه جای هیچ حرفی باقی نمی‌گذارد و باید مورد حمایت جدی همه قرار گیرد
*
فعالیت کارخانه لاستیک دنا نتیجه مدیریت خوب آن است و امروز خوشحالم که مدیران لایق این مجموعه توانستند تمام بدهی‌های خود را پرداخت کرده و حقوق کارگران را به روز پرداخت کنند

لاستیک دنا در مسیر توسعه  

صفحه شهرستان - تاریخ: 29-09-1395, 00:01  

(قسمت دوم)

اشاره :
طی چند روز گذشته در بازدیداز شرکت لاستیک سازی دنا و گفتگوبا مدیران آن،اقدام به تهیه گزارشی از روند موفقیت‌ها، تولید و طرح‌های توسعه‌ای شرکت نمودیم که روز گذشته در قسمت اول، گزارشی مصور از بازدید استاندار فارس از این شرکت را تقدیم خوانندگان کردیم وباتوجه به اینکه شرکت لاستیک سازی دنا به لحاظ کیفیت محصولات تولیدی مقام اول را در کشور داراست، به همین دلیل با معاون تولید، فنی و نگهداری این کارخانه نیز گفتگویی انجام دادیم که ماحصل آن در ادامه از نظرتان می‌گذرد :
دکتر پرهیزگار معاون تولید، فنی مهندسی و نگهداری شرکت لاستیک دنا در گفتگوی اختصاصی با روزنامه جمهوری اسلامی گفت: امروزه راز موفقیت شرکت‌های بزرگ تولیدی در جوامع صنعتی و کشورهای توسعه یافته سیستم مدیریت مشارکتی است که همین روش را در لاستیک دنا برای پیشرفت و توسعه لحاظ نمودیم. یعنی در همه تصمیم‌گیری‌های شرکت از نظریه مدیران و کارشناسان داخلی خودمان استفاده کردیم .
وی به زحمات کارگران کارخانه در سرپا شدن شرکت لاستیک دنا اشاره کرد و گفت: به جرات می‌توانم بگویم مصداق منویات مقام معظم رهبری در تحقق اقتصاد مقاومتی را می‌توانید در کارخانه لاستیک دنا به خوبی ببیند چرا که بمدت 15 سال، میلیاردها تومان پولی که بابت خرید ماشین آلات داده شده بود بدون استفاده در انبار مانده بود، ماشین آلاتی که هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شد و گوشه کارخانه خاک می‌خوردند؛ این درحالی است که بهره بانکی بالایی را باید بابت وام خرید این ماشین آلات پرداخت می‌کردیم .


دکتر پرهیزگار گفت: برای راه‌اندازی این ماشین آلات و اجرای پروژه‌های کلندر دو منظوره، اکسترودر تریپلکس و سایر دستگاه‌ها، کارکنان کارخانه بدون هیچ چشمداشتی و تنها برای آن که ثابت کنند قدرت راه‌اندازی این ماشین آلات را دارند بیش از شش ماه زحمت شبانه روزی کشیدند بدون آن که متخصص یا مهندس خارجی در این پروژه حضور داشته باشد و بی‌آن که انتقال دانشی از سایر کشورها صورت گیرد. جوان‌ها، ‌مهندسان و کارگران کارخانه در اوج گمنامی و در راستای اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی توانستند پروژه‌های مذکور را با موفقیت اجرا کنند .
وی با تقدیر بی‌شائبه از زحمات کارکنان، ‌مدیران و کارگران کارخانه گفت: در سال 88 با یک تصمیم 100 درصد غلط هیات به اصطلاح حمایت از صنایع، تصدی کارخانه را از هیات مدیره قانونی و بخش خصوصی گرفتند و فضا را به سمتی بردند که درحال فروش ماشین آلات کارخانه به صورت آهن‌آلات ضایعاتی و به صورت کیلویی بودند، اقدامی که مورد درخواست صنایعی بود که نمی‌خواستند لاستیک دنا به عنوان رقیب آنها مقابلشان قد بکشد .
دکتر پرهیزگار ادامه داد: اما خوشبختانه بعد از 5 سال کار و تلاش شبانه روزی و پیگیری قضایی موفق شدیم در 14 تیرماه 92 کارخانه و مدیریت کارخانه را بازپس بگیریم و امروز با افتخار اعلام می‌کنم که با همکاری همه کارگران تمام موانع و مشکلات گذشته را برطرف کردیم .

معاونت تولید، فنی مهندسی و نگهداری شرکت لاستیک دنا به مشکلات پیشین این واحد تولیدی اشاره کرد و گفت: روزی که مجدداً این کارخانه را تحویل گرفتیم یعنی در تیرماه سال 92، مواد اولیه موجود در لاستیک دنا حتی کفاف تولید یک هفته‌ای را هم نمی‌داد،‌ میزان تولید در آن زمان کمتر از 40 تن بود و سهم لاستیک دنا به کمتر از 13 درصد کاهش پیدا کرد، کارگران 5 4 ماه حقوق معوقه خود ر ا دریافت نکرده بودند، مطالبه سازمان امور مالیاتی حدود 73 میلیارد تومان بود و هیچ اقدامی برای تمدید دفترچه بیمه پرسنل و خانواده هایشان صورت نگرفته بود، بانک‌ها بابت طلب 82 میلیارد تومانی خود از لاستیک دنا 5 4 اجراییه برای توقیف مواد اولیه واموال کارخانه صادرکرده بودند، 17 میلیارد تومان حق بیمه و حق سنوات پرسنل پرداخت نشده بود و به همه این موارد چک 52 میلیارد تومانی اضافه کنید که هیات حمایت به دست افراد بابت خرید مواد داده بود .

وی اضافه کرد: وقتی می‌خواستند کارخانه را به ما تحویل دهند گفتند اگر این بدهی‌های میلیاردی را قبول دارید می‌توانید وارد کارخانه شوید، خُب چاره‌ای نبود چرا که اگر قبول نمی‌کردیم کارخانه دچار ضرر و زیان بیشتری می‌شد .
دکتر پرهیزکار تاکید کرد: امروز بعد از گذشت کمتر از 3 سال با یاری خدا و در سایه توجهات امام زمان (عج) موفق شدیم بخش عظیمی از مشکلات را پشت سر بگذاریم. 43 میلیارد تومان از بدهی خود را به دارایی پرداخت کرده‌ایم و جزو مودیان خوش حساب در سازمان امور مالیاتی مطرح هستیم همچنین با پیش پرداخت 5 3 میلیاردتومان ی به بانک‌های طلبکاردرحال پرداخت اقساط یک میلیاردتومانی وام‌ها هستیم درحالیکه درایجاد این بدهی عظیم بانکی هیچ نقشی نداشتیم. خوشبختانه حقوق کارگران بدون یک روز تاخیر در آخرین روز هر ماه پرداخت می‌شود و اجازه ندادیم حقوق کارگران به دو یا سه روز بعد کشیده شود همچنین تلاش کردیم در تمامی مناسبت‌ها بدون استثنا پاداش نقدی و غیر نقدی به کارکنان کارخانه پرداخت کنیم همچنین موفق شده‌ایم هر دو ماه یک بار پاداش انگیزش به حساب کارگران واریز نماییم که این ارقام به جز حق تولیدی است که ماهانه به حساب آن‌ها واریز می‌شود .
دکتر پرهیزکار با تاکید بر این که این اقدامات تنها قسمتی از ایثار و مردانگی کارگران را جبران می‌کند افزود: رسیدن به تولید 110 تن در روز نتیجه همت کارکنان این کارخانه است، همکارانی که به طور میانگین زیر 40 سال سن دارند و هیچ دوره‌ای در ایتالیا، آلمان یا ژاپن نگذرانده‌اند. همکارانم در این کارخانه اطلاعاتشان را سینه به سینه منتقل می‌کنند و نتیجه این شده که 28 درصد سهم بازار لاستیک را شرکت دنا در دست گرفته و رسیدن به مرز 40 هزار تن در سال آینده اصلاً دور از انتظار نیست .
دکتر پرهیزگار در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص موفقیت مدیریتی شرکت، شناخت کامل از محیط کار و داشتن استراتژی مناسب مدیرعامل در حوزه فعالیت‌های حرفه‌ای را یاد آور شد و گفت: تحریم‌های سختی در مسیر تولید و تجارت قرار گرفته، تحریم‌هایی که از آنها به عنوان فلج‌کننده یاد می‌کنند که بدون بهره گیری از مدیریت با سبک نوآورانه گذر از آنها به سختی امکان پذیر است .

وی در خصوص افراد موفق در حوزه صنعت گفت: جنبه‌های انسانی کار حرفه‌ای از خصوصیات افراد وارسته و در عین حال متخصص در حوزه صنعت است که توجه به اخلاق حرفه‌ای و انسانی، صداقت و از خود گذشتگی از جمله خصوصیات این افراد است .
معاونت تولید، فنی مهندسی و نگهداری کارخانه لاستیک دنا با اشاره به واردات بی‌رویه و غیره کارشناسی لاستیک به کشور گفت:متاسفانه صنعت لاستیک با واردات بی‌رویه توسط بعضی افراد خاص مواجه است، اقدامی که نشان از یک شناخت نا صحیح از صنعت لاستیک دارد و به عبارت دیگر با شبیخونی برای صنعت لاستیک مواجه‌ایم و متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم جلوی بحث واردات بی‌رویه و غیر کارشناسانه را توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت بازرگانی این وزارتخانه را بگیریم .
وی گفت: خواسته جدی من و همه همکارانم و خانواده بزرگ لاستیک دنا با توجه به مقوله اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل این است که با توجه به این که در تمامی کارخانجات لاستیک سازی در پیک تولید قرار داریم، جلوی واردات بی‌رویه را بگیرید همان گونه که در اقتصاد مقاومتی مقرر شده اگر یک صنعت و یا کارخانه‌ای کالای استانداردی را تولید می‌کند حتی اگر تولیداتش به پای نمونه خارجی نرسد باید حمایت شود و جلوی واردات گرفته شود .

دکتر پرهیزکار تصریح کرد: نگرانیم همان تراژدی و شوکی که به جان صنعت نساجی و صنعت چرم و صنایع مرتبط مخابراتی افتاد تعمداً و یا غیر عمد و غیر کارشناسی برای صنعت لاستیک سازی هم رخ دهد .
وی با بیان این که اگر این اتفاق ادامه پیدا کند چاره‌ای به جز کاهش ظرفیت تولید نیست ادامه داد: از 8 کارخانه لاستیک سازی کشور، 4 واحد دولتی است اما همین کارخانجات با ظرفیت کمتر از 50 درصدی کار می‌کنند .
دکتر پرهیزگار گفت: کارخانه دنا 70 هکتار وسعت دارد و تولید در 42 هکتار از فضای مسقف این کارخانه شامل خط تولید، انبار و دیگر فضاهای جانبی انجام می‌شود .
وی با بیان این که سال 93 سال پر فراز و فرودی برای این کارخانه به همراه اتفاقات تلخ و شیرین بود بیان داشت: بزرگی و حلاوت اتفاق‌های شیرین در این کارخانه باعث شد تلخی‌ها به سرعت فراموش شود و خوشبختانه توانست رکورد تولید در کارخانه دنا را بشکند .
وی راه‌اندازی ماشین آلات این کارخانه بعد از 16 سال را یکی از اقدامات اساسی در سال گذشته ذکر کرد و افزود: در سالی که گذشت توانستیم ماشین آلات دو منظوره کَلندر را برای نخستین بار در آسیا راه‌اندازی کنیم این ماشین آلات 16 سال پیش یعنی سال 1999 میلادی با اخذ وام کلان و با بهره سنگین خریداری شده بود و با وجود نصب در کارخانه به دلیل عدم انتقال تکنولوژی و نبود برنامه‌های نرم افزاری و نیز آماده نبودن زیر ساخت‌ها، امکان راه‌اندازی آن میسر نشده بود و درحال فرسودگی، مستهلک شدن و نابود شدن قرار داشت اما خوشبختانه با مدنظر قرار دادن اصل خود باوری ابتدا با تکیه بر خداوند و سپس تکیه بر هم افزایی و دانش فنی پرسنل کارخانه موفق به راه‌اندازی و قرار دادن آن در خط تولید شدیم .
معاونت تولید، فنی مهندسی و نگهداری کارخانه لاستیک دنا با بیان این که ارزش ماشین آلات کارخانه 800 میلیارد تومان است افزود: از این ماشین آلات فقط با مدیریت داخلی کارخانه و بدون حضور هیچ مهندس و یا شرکت خارجی در خطوط تولید استفاده می‌شود .

وی با بیان این که فاز اول خط تولید ماشین آلات OTR تولید لاستیک ماشین‌های راهسازی و کلندر دو منظوره در سال گذشته با حضور مقامات استانی راه‌اندازی شد افزود: تا قبل از راه‌اندازی خط تولید لاستیک‌های دو منظوره مجبور بودیم از چین، هندوستان، کره و پاکستان با قیمت بالاتر و با کیفیت بسیار پایین‌تر وارد و ارز زیادی را خارج نماییم که خوشبختانه با راه‌اندازی ماشین آلات جدید این مشکل بر طرف و از خروج ارز جلوگیری شد که ماشین‌آلات راه‌اندازی شده به دنا امکان تولید لاستیک‌های نسل جدید را می‌دهد .
دکتر پرهیزگار اضافه کرد: البته این پروژه‌ها باعث نشد تا از کارهای روزمره در کارخانه دنا غافل شویم و طی این چند سال خود را مکلف به تولید انواع لاستیک براساس نیاز بازار دانستیم و به این تکلیف همچنان در تولید انواع لاستیک‌های سواری، وانت، ماشین آلات کشاورزی، ماشین‌های غیر سنگین و سنگین پایبند هستیم و بنا به همین تکلیف تولید 24 هزار تنی سال 53 را که تا قبل از سال 92 به 27-26 هزار تن رسید در سال 92 با برنامه‌ریزی خود جوش پرسنل کارخانه توانستیم به 35 هزار تن و سال گذشته به 37 هزار و 600 تن محصول درجه یک و با کیفیت برسانیم که تمامی این اتفاقات مرهون زحمات اعضای شورای اسلامی کار دنا، کارشناس و فهیم و میثاق نا نوشته‌ای است که با پرسنل کارخانه بسته ایم .

وی گفت: ما هم تلاش کرده‌ایم قدردان زحمات پرسنل باشیم و به وظایف خود در 244 ماه گذشته عمل کردیم و نگذاشتیم پرداخت حقوق به روز دوم و یا سوم ماه کشیده شود. در این راستا در روز اول هر ماه اضافه کاری، حقوق، بیمه و مالیات محاسبه و راس ساعت حقوق همکارانمان را به حسابشان واریز کردیم و علاوه بر آن خداوند توفیق داد در 17 نوبت پاداش نقدی و غیر نقدی به همکاران بدهیم که البته رقم پاداش‌ها به طور میانگین بین 150 هزار تومان تا 200 هزار تومان بود .
معاونت تولید، فنی مهندسی و نگهداری شرکت لاستیک دنا ادامه داد: همچنین موفق شدیم در نیمه اول سال قبل مجوز تاسیس دانشکده علمی و کاربردی لاستیک دنا را دریافت و در دو نیم سال متوالی به جذب دانشجو اعم از پرسنل و افراد خارج از شرکت اقدام نماییم .
دکتر پرهیزگار تاکید کرد: خوشبختانه در سایه وفاق و همدلی همکارانمان، کسی به دنبال صرف انرژی و وقت برای خنثی کردن زحمات کشیده شده در کارخانه نیست و زحمات همکارانمان در کاهش ضایعات و افزایش تولید برای من بسیار ارزشمند‌تر از راه‌اندازی خط تولید جدید و یا دانشکده در کارخانه است و برای تمام همکاری‌ها از پرسنل کارخانه تقدیر ویژه می‌کنم .
دکتر پرهیزگار با اشاره به طرح ابتکارانه مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس برای حل مشکل سهامداران گفت: درحال حاضر کمتر از 3 میلیارد تومان از سهام این کارخانه در دست سهامداران است و عمده آن با نرخ خوبی از سهامداران خریداری شده است .
وی گفت: با وجودی که نرخ هر سهم در بازار بورس 240 تومان بود ما حاضر شدیم هر سهم را به بیش از 2 برابر قیمت یعنی 500 تومان از سهامداران بخریم و همچنان نیز حاضر به خرید این سهام در صورت توافق سهامداران هستیم .
شیراز خبرنگارروزنامه جمهوری اسلامی

*رسیدن به تولید 110 تن در روز نتیجه همت کارکنان این کارخانه است، همکارانی که به طور میانگین زیر 40 سال سن دارند و هیچ دوره‌ای در ایتالیا، آلمان یا ژاپن نگذرانده‌اند. همکارانم در این کارخانه اطلاعاتشان را سینه به سینه منتقل می‌کنند و نتیجه این شده که 28 درصد سهم بازار لاستیک را شرکت دنا در دست گرفته و رسیدن به مرز 40 هزار تن در سال آینده اصلاً دور از انتظار نیست
*
جنبه‌های انسانی کار حرفه‌ای از خصوصیات افراد وارسته و در عین حال متخصص در حوزه صنعت است که توجه به اخلاق حرفه‌ای و انسانی، صداقت و از خود گذشتگی از جمله خصوصیات این افراد موفق در این حوزه می‌باشد
*
خواسته جدی من و همه همکارانم و خانواده بزرگ لاستیک دنا با توجه به مقوله اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل این است که با توجه به این که در تمامی کارخانجات لاستیک سازی در پیک تولید قرار داریم، جلوی واردات بی‌رویه را بگیرید همان گونه که در اقتصاد مقاومتی مقرر شده اگر یک صنعت و یا کارخانه‌ای کالای استانداردی را تولید می‌کند حتی اگر تولیداتش به پای نمونه خارجی نرسد باید حمایت شود و جلوی واردات گرفته شود

*خوشبختانه با مدنظر قرار دادن اصل خود باوری ابتدا با تکیه بر خداوند و سپس تکیه بر هم افزایی و دانش فنی پرسنل کارخانه موفق به راه‌اندازی و قرار دادن خط تولید جدید شدیم و توانستیم ماشین آلات دو منظوره کَلندر را برای نخستین بار در آسیا راه‌اندازی کنیم و این مهم فقط با مدیریت داخلی کارخانه و بدون حضور هیچ مهندس و یا شرکت خارجی در خطوط تولید استفاده می‌شود